Kapituła Kolegiacka Kamieńska

Kapi­tu­ły pol­skie kate­dral­ne, czy kole­giac­kie mia­ły znacz­ny wpływ na życie reli­gij­ne w kra­ju. Sta­no­wi­ły one ośrod­ki kul­tu Boże­go i kul­tu­ry reli­gij­nej. Wywie­ra­ły rów­nież wpływ na orga­ni­za­cję kościel­ną oraz ją doskonaliły.

Podob­ne zada­nie na pół­noc­nych obsza­rach ówcze­snej archi­die­ce­zji gnieź­nień­skiej przy­pa­dło Kapi­tu­le Kole­giac­kiej w Kamie­niu, któ­ry począt­ko­wo był tyl­ko gro­dem, póź­niej mia­stem arcy­bi­sku­pim z sie­dzi­bą klu­cza dóbr mająt­ko­wych, wresz­cie stał się sto­li­cą archi­dia­ko­na­tu kamień­skie­go. W dru­giej poło­wie XVII w. mia­sto sta­ło się ośrod­kiem życia reli­gij­ne­go dzię­ki ery­go­wa­niu w nim Kole­gia­ty wraz z Kapi­tu­łą. Dzię­ki sku­pie­niu wokół mia­sta bar­dziej światłe­go ducho­wień­stwa oraz uro­czy­stym for­mom kul­tu litur­gicz­ne­go Kapi­tu­ła była zabezpie­cze­niem wia­ry kato­lic­kiej wobec fali lute­ra­ni­zmu zagra­ża­ją­cej, zwłasz­cza od północy, archi­die­ce­zji gnieźnieńskiej.

Kapi­tu­łę Kole­giac­ką Kamień­ską ery­go­wał, przy apro­ba­cie Sto­licy Apo­stol­skiej, Maciej II Łubień­ski, arcy­bi­skup gnieź­nień­ski w roku 1656. W skład Kapi­tu­ły wcho­dzi­ło 4 pra­ła­tów i ośmiu kano­ników gre­mial­nych. Ordy­na­cja arcy­bi­sku­pa Macie­ja Łubień­skie­go sta­no­wi­ła zara­zem zalą­żek pierw­szych sta­tu­tów Kapi­tu­ły, w myśl któ­rych mia­ła się zbie­rać dwa razy w roku: w uro­czy­stość świę­tych Apo­sto­łów Pio­tra i Paw­ła oraz w świę­to Ofia­ro­wa­nia Pańskie­go. Edykt seku­la­ry­za­cyj­ny kró­la pru­skie­go z dnia 30 paź­dzier­ni­ka 1810 roku zniósł Kapi­tu­łę Kole­giac­ką Kamień­ską. Kano­ni­cy mimo to zbie­ra­li się jesz­cze do roku 1820. Bul­lą “Etsi Deus” z l listo­pa­da 1964 roku Paweł VI na nowo powo­łał Kapi­tu­łę Kole­giac­ką Kamieńską przy koście­le Naj­święt­szej Maryi Pan­ny i świę­tych Apo­sto­łów Pio­tra i Paw­ła, pod­no­sząc jed­no­cze­śnie świą­ty­nię do god­no­ści kole­gia­ty. Sta­tu­ty nowej Kapi­tu­ły uchwa­lo­no 29 czerw­ca 1967 roku. Obec­nie wobec, usta­leń wyni­ka­ją­cych z II Sobo­ru Waty­kań­skie­go, nowe­go Kodek­su Pra­wa Kano­nicz­ne­go z 1983 roku, a zwłasz­cza zmian admi­nistracyjnych Kościo­ła w Pol­sce z 1992 roku, w wyni­ku któ­rych powsta­ła Die­ce­zja Pel­pliń­ska, uchwa­lo­no nowe Statu­ty Kapi­tu­ły Kole­giac­kiej Kamień­skiej, któ­re zatwier­dził 24 czerw­ca 1993 r. Biskup Pelpliń­ski Jan Ber­nard Szlaga.

Kapi­tu­łę Kamień­ską obecnie sta­no­wi 8. kano­ni­ków gre­mial­nych, z któ­rych jeden jest pre­po­zy­tem – ks. Prałat Eugeniusz Pepliński. God­ność pre­po­zy­ta, któ­re­mu z nada­nia Sto­li­cy Apo­stol­skiej przy­słu­gu­je tytuł pra­ła­ta, jest zwią­za­na z oso­bą każ­do­ra­zo­we­go pro­bosz­cza kościo­ła śś. Ap. Pio­tra i Paw­ła w Kamie­niu Krajeńskim oraz 10 kano­ni­ków hono­ro­wych, 2 kanoników seniorów i 1 kanonik inkardynowany. .

Obec­ny skład Kapi­tu­ły Kole­giac­kie Kamieńskiej:

Kano­ni­cy gremialni

1. ks. Euge­niusz Pepliń­ski – pra­łat-pre­po­zyt (2015)

2. ks. lic. Bog­dan Lip­ski (2007)

3. ks. Roman Spi­chal­ski (2007)

4. ks. mgr Ryszard Wiśniew­ski (2009)

5. ks. Jan Mechliń­ski (2015)

6. ks. lic. Marek Weltrow­ski (2015)

7. ks. dr Janusz Chyła (2020)

8. ks. mgr Jaro­sław Kaź­mier­czak (2024)

Kano­ni­cy honorowi

1. ks. Hen­ryk Fet­ke (2009)

2. ks. mgr Fran­ci­szek Pudlew­ski (2012)

3. ks. mgr Krzysz­tof Mróz (2015)

4. ks. Miro­sław Rietz (2015)

5. ks. Tade­usz Rybiń­ski (2015)

6. ks. lic. Fran­ci­szek Beh­rendt (2015)

7. ks. dr Krzysztof Gąsecki (2020)

9. ks. mgr Jarosław Burandt (2024)

10. ks. mgr lic. Sławomir Prabucki (2024)

11. ks. mgr lic. Radosław Orlikowski (2024)

Kano­ni­cy seniorzy

1. ks. Edmund Koland (2014)

2. ks. mgr Hen­ryk Cyrzan (2015)

Kano­ni­cy hono­ro­wi inkar­dy­no­wa­ni w innych diecezjach

1. ks. Marian Kote­wicz (1992)