2025

Grudzień 2025

Za ofiarowanie i przywiezienie choinek do kościołów składamy serdeczne podziękowania Panom: Jackowi Kucharskiemu i Romanowi Dropiewskiemu. Także dziękujemy: Państwu Bożenie Grzebielucha, Romanowi Majewskiemu, Grzegorzowi Blejder, Mirosławowi Kobus, Mariuszowi Orzada i Antoniemu Liss za ustawienie i przyozdobienie tych choinek w Kolegiacie. Bóg zapłać.

Serdeczne podziękowanie składamy Wszystkim pomagającym w przygotowaniu żłóbka betlejemskiego i odpowiedniej dekoracji świątecznej naszej Kolegiaty oraz kościołów filialnych. Bóg zapłać.

24 – 25 grudnia 2025

Składamy serdeczne podziękowanie za udział w tegorocznej Pasterce kapłanom  pochodzącym z naszej parafii: ks. Łukaszowi Simińskiemu i ks. Pawłowi Zagórskiemu. Ser­decz­ne podzię­ko­wa­nie wyra­ża­my także  nasze­mu chó­ro­wi para­fial­ne­mu (przy akom­pa­nia­men­cie p. Domi­ni­ka Rzeź­ni­ka) i panu orga­ni­ście Michałowi Leszczyńskiemu za opra­wę muzycz­ną Mszy św. wigi­lij­nej i Paster­ki w Kole­gia­cie oraz Panom Szafarzom, ministrantom i osobom proklamującym Słowo Boże. Składamy również podziękowanie za animację muzyczną Mszy św. wigilijnych w kościołach filialnych p. Jakubowi Pietrzakowi i p. Dominikowi Rzeźnikowi. Wszystkim zaangażowanym w liturgię serdeczne Bóg zapłać.

Grudzień 2025

W okresie przedświątecznym, w naszej parafii odbywały się spotkania opłatkowo – świąteczne grup i wspólnot działających przy naszej parafii.  18 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe naszego chóru parafialnego.

21 grudnia 2025

W IV Niedzielę adwentu, podczas sumy parafialnej oprawę muzyczną przygotował zespół w składzie: państwo Ireneusz i Aleksandra Bona oraz p. Małgorzata Grzelka.

14 grudzień 2025

W niedzielę, 14 grudnia, zuchy i harcerze z Drużyny Harcerskiej „Sokoły” uroczyście wnieśli do Kolegiaty Betlejemskie Światło Pokoju. Oprawę muzyczną Mszy św. animował nasz chór parafialny wykonując pieśni adwentowe.

30 listopada 2025

Serdeczne podziękowanie, jak co roku, składamy p. Mieczysławowi Młodzik za wykonanie wieńca adwentowego. Także ks. Mateuszowi i s. Karolinie za dekorację adwentową w naszej Kolegiacie, i Paniom na filiach za dekoracje adwentowe w poszczególnych kościołach filialnych. Bóg zapłać.

22 listopada 2025

W święto św. Cecylii – patronki muzyki i śpiewu kościelnego, podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej o godz. 18:00, której przewodniczył ks. Proboszcz, modliliśmy się w intencji naszych Organistów: p. Michała, p. Jakuba i p. Domonika oraz w intencji wszystkich Członków naszego chóru parafialnego i scholii liturgicznej. Po Mszy św. wszyscy kapłani zostali zaproszeni do Sali „Betania” na wspólny poczęstunek. Pamiętaliśmy także o zmarłej członkini chóru – Ewie Kałaczyńkiej udając się na cmentarz z pamięcią modlitewną. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które lubią śpiewać do naszego grona.

13 listopada

Spotkanie formacyjno-dokształcające dla doradców życia rodzinnego z dekanatu Kamieńskiego. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kamieńskiej Kolegiacie której przewodniczył i homilie wygłosił duszpasterz diecezjalny – ks. dr Sławomir Ałaszewski. Po Mszy św. w plebani odbyło się spotkanie formacyjne.

11 listopada 2025

11 listo­pa­da – w Naro­do­we Świę­to Nie­pod­le­gło­ści – w kole­gia­cie była sprawowana uro­czy­sta Msza św. w inten­cji Ojczy­zny pod­czas któ­rej homi­lię wygło­sił    ks. Proboszcz Eugeniusz Pepliński, a udział wzięły delegacje samorządowe,  poczty sztandarowe, harcerze oraz licznie zgromadzeni parafianie. Pod koniec Mszy św. głos zabrał poseł Bartosz Kownacki. Ks. Mateuszowi i s. Karolinie składamy najserdeczniejsze podziękowanie za świąteczną dekorację. Bóg zapłać.

1 listopada 2025

Tra­dy­cyj­nie w Uro­czy­stość Wszyst­kich Świę­tych na cmen­ta­rzach para­fial­nych w Kamie­niu Kraj., Orzeł­ku, Wit­ko­wie, Dużej i Małej Cer­kwi­cy odby­wa­ły się    nabo­żeń­stwa i pro­ce­sje żałobne podczas których modliliśmy się za drogich nam zmarłych.

31 października – piątek odbył się w naszej parafii Bal Wszystkich Świętych.

Wszyscy Święci balują w niebie”, a my razem z nimi!

Dzięki uczestnikom każdy z nas mógł poczuć się jak w prawdziwym przedsionku nieba. Z całego serca dziękujemy wszystkim dzieciom – za piękne stroje świętych i aniołków, za uśmiechy, energię i cudowną zabawę. RODZICOM dziękujemy za zaangażowanie, pomysły na przebrania, POMOC i wspólne świętowanie w duchu radości i wiary. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu, organizacji i prowadzeniu balu – bez Was to wydarzenie nie miałoby takiego blasku!

Dziękujemy każdemu z Was – za obecność, za stroje, za świętą zabawę i wspólne tworzenie tej wyjątkowej atmosfery. Niech radość i światło świętych towarzyszą nam każdego dnia!

Szczególne podziękowanie dla Pani Stefanii Czapiewskiej która nad wszystkim czuwała przed, w trakcie i koordynowała do samego końca.

Podziękowanie kierujemy także dla:

KGW Orzełek

p. Anna Betin

p. Agnieszka Warmke

p. Kacper Warylak – DJ KAPI

p. Maria Cyborowska

p. Agata Cyborowska

pp. Simińscy

Do zobaczenia za rok !

12 października 2025

W niedzielę 13 października obchodziliśmy XXV Dzień Papieski. Hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego stały się słowa: „Św. Jan Paweł II. Prorok nadziei”. Z tej okazji w kolegiacie i kościołach filialnych zostały przygotowane okolicznościowe dekoracje. W czasie Mszy świętych śpiewane były pieśni nawiązujące do osoby i nauczania św. Jana Pawła II. Z tej też okazji na sumie parafialnej oprawę muzyczną animował nasz chór parafialny pod kier. p. organisty. Wszystkim zaangażowanym serdeczne Bóg zapłać.

11 października 2025

W sobotę 11 października, 56-osobowa grupa pielgrzymów z naszej parafii oraz z okolicznych miejscowości uczestniczyła w parafialnej pielgrzymce w Jubileuszowym roku „Pielgrzymi nadziei” do Byszewa, Topolna, Świecia – par. MB Częstochowskiej, Płochocina, Piaseczna. Był to czas modlitwy, duchowego umocnienia, „zbierania pieczątek do „PASZPORTU”” i wielu wspomnień związanych chociażby z ks. prałatem Kazimierzem Myszkowskim – pochodzącym z Dużej Cerkwicy.

Z całego serca dziękujemy wszystkim pielgrzymom oraz organizatorce Pani Stanisławie Simińskiej. Bóg zapłać!

 

5 października 2025

Tego dnia obchodziliśmy w naszej parafii odpust ku czci MB Różańcowej. Sumie odpustowej wraz z procesją wokół Kolegiaty o godz.12:00 przewodniczył, dawny tutejszy wikariusz, Ksiądz Kanonik Piotr Czaja, który jednocześnie wygłosił Słowo Boże. Serdeczne podziękowania dla Wszystkich zaangażowanych w organizację i przygotowanie uroczystości.

7 wrzesień 2025

Tra­dy­cyj­nie na uro­czy­sto­ści odpu­sto­we ku czci Naro­dze­nia NMP w Zamar­tem, w nie­dzie­lę 7 wrze­śnia z Kamie­nia Kra­jeń­skie­go wyru­szy­ła pie­sza piel­grzym­ka, która rozpoczęła się od modlitwy i błogosławieństwa pielgrzymów przez ks. Proboszcza Eugeniusza Peplińskiego. Tegoroczną pielgrzymkę poprowadził ks. Mateusz Szumała.

6 wrzesień 2025

6 września, Mszą św. o godz. 16:00 rozpoczęły się Dożynki Gminno-Parafialne w Dąbrowie. Msza św. koncelebrowana była sprawowana przez ks. dziekana Eugeniusza Peplińskiego i proboszcza z Płocicza ks. Marcina Zabrockiego.

1 wrzesień 2025

1 wrze­śnia – w 86. rocz­ni­cę wybu­chu II woj­ny świa­to­wej modli­liśmy się w inten­cji ofiar II woj­ny świa­to­wej. Rów­nież w tym dniu w Radzi­miu – miej­scu zbio­ro­wej egze­ku­cji, o godz. 16.00 była spra­wo­wa­na Msza św. za pomor­do­wa­nych w cza­sie II woj­ny świa­to­wej celebrowana przez Ks.  Brunona Lubińskiego z udziałem kapła­nów deka­na­tu, wła­dz samo­rządo­wych, pocztu sztandarowego Strażaków, delegacji różnych środowisk oraz har­ce­rzy 3 Kamieńskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Sokoły’’ pod kier. p. Witolda Cyborowskiego , którzy włączyli się także w przygotowanie oprawy liturgicznej Mszy św. Wszystkim dziękujemy za pomoc w organizacji i udział. Bóg zapłać.

26 sierpnia 2025

26 sierpnia obcho­dzi­liśmy uro­czy­stość NMP CZĘSTOCHOWSKIEJ. Tego­rocz­nej Sumie odpu­sto­wej  w Małej Cer­kwi­cy prze­wod­ni­czył i kaza­nie wygło­sił  ks. Brunon Lubiński. Z okazji tej uroczystości ks. Proboszcz Eugeniusz Pepliński podziękował wszystkich zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz pracującym i posługującym w tym kościele przez cały rok.

18 sierpnia

W poniedziałek, 18 sierpnia, 55-osobowa grupa pielgrzymów z naszej parafii oraz z okolicznych miejscowości udała się na pielgrzymkę do Głotowa i Gietrzwałdu. To był czas modlitwy, duchowego umocnienia i wspólnoty.

Z całego serca dziękujemy wszystkim pielgrzymom i organizatorce pani Stanisławie Simińskiej za wspólnie spędzony czas, modlitwę i świadectwo wiary. Bóg zapłać.

15 sierpnia

15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia NMP odbyła się dziękczynna Msza św. za 10 lat posługi Proboszcza: ks. Eugeniusza Peplińskiego.  Mszy  św. przewodniczył ks. Proboszcz w koncelebrze z wikariuszem ks. Mateuszem w intencji całej Wspólnoty Parafialnej. Była to Msza św. dziękczynna za dar życia, powołania kapłańskiego, prosząc Pana Boga o potrzebne łaski dla całej Wspólnoty Parafialnej, opiekę Matki Bożej, o nowe powołania kapłańskie, do życia konsekrowanego i wypełnienie woli Pana Boga dla całej wspólnoty parafialnej parafii pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim.

Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele grup parafialnych i przedstawicieli  szczególnych miejscowości wyrazili ogromną wdzięczność za lata współpracy z księdzem Proboszczem – podkreślając dobro materialne i duchowe które pozostanie.

Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował wszystkim za wspólną modlitwę, za wszelkie dobro które doświadczył i doświadcza w swojej posłudze: cyt. „bez Was nic bym nie zrobił, z Wami mogę zrobić wiele” za to dziękuje! Znacie mnie, więc po ludzku przepraszam, nie wypada mi, ale znacie mój charakter, za to, że nie zawsze okazałem tej wrażliwości. Jeszcze raz Przepraszam. A teraz niech nam Pan Bóg Wszystkim Błogosławi – dużo pracy i modlitwy przed Nami. Jeszcze raz dziękuje.  Bóg zapłać.

10 sierpnia 2025

W kolegiacie pod chórem, została wyłożona księga pamiątkowa do indywidualnych wpisów na specjalnym pulpicie wykonanym bezinteresownie przez Pana Andrzeja Bloch z Orzełka. Wykonawcy składamy serdeczne Bóg zapłać.

1 sierpień 2025

Wszystkim rodzinom, ss. Elżbietankom i Restauracji p. Moniki Becker, którzy z gorącym sercem przyjęli z poczęstunkiem obiadowym, pielgrzymów XXXIV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej – Grupa Kaszubska na Jasną Górę, składamy najserdeczniejsze podziękowanie. Również Paniom z Caritasu, które obsługiwały stoły w Betanii dla kapłanów i kleryków serdeczne „Bóg zapłać”.


26 lipca 2025

Dnia 26 lipca w Domu Pomocy Społecznej im. św. Anny w Kamieniu Krajeńskim odbyła się uroczysta Msza św. odpustowa sprawowana przez ks. Pawła Obuchowskiego przy oprawie muzycznej organisty p. Michała Leszczyńskiego. Po Mszy św. odbył się słodki poczęstunek.


20 lipiec 2025

20 lipca, obchodziliśmy wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżnych. W tym dniu w Kamieniu Kraj. po Sumie parafialnej, a na filiach po Mszach św. niedzielnych odbyło się święcenie pojazdów. Jednocześnie informujemy, że co roku możemy poświęcać te same pojazdy, wypraszając za wstawiennictwem św. Krzysztofa łaski bezpiecznej jazdy.
Wzorem lat ubiegłych w tym dniu przed naszymi kościołami zostały też przeprowadzane zbiórki do puszek na rzecz wspierania polskich misjonarzy i misjonarek w zakupie środków transportu do pracy misyjnej pod hasłem: „Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”. Zbiórkę przeprowadził parafialny Caritas. Bóg zapłać.

Lipiec 2025

PIELGRZYMKA PARAFIALNA (1–6 LIPCA ) 

1 lipca pielgrzymi z naszej parafii i przyjaciele wyruszyli w roku Jubileuszowym „Pielgrzymi nadziei” na pielgrzymkę nadbałtyckim szlakiem: Wigry – Ryga – Helsinki – Tallinn – Rundale – Szawle – Kowno. 

Pielgrzymkę rozpoczęliśmy modlitwą i błogosławieństwem ks. proboszcza Eugeniusza Peplińskiego. 

1 dnia zwiedzaliśmy pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach w którym kiedyś mieszkał św. Jan Paweł II.; wraz z jego przepięknym krajobrazem i uczestniczyliśmy we Mszy św.

2 dnia zwiedzaliśmy starówkę Rygi, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO: fortyfikacje miejskie z Basztą Prochową, katedrę Domską, kościół Matki Bożej Bolesnej gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św., kościół św. Jakuba oraz zespół średniowiecznych kamieniczek.

3 dnia udaliśmy się promem do Helsinek gdzie uczestniczyliśmy we Mszy św. w Katedrze św. Henryka. Po Mszy św. zwiedzaliśmy stolicę Finlandii m. in.: Plac Senacki z katedrą luterańską, sobór Uspieński, skalny Kościół, port jachtowy i szczęśliwie powróciliśmy promem do Tallina.

4 dnia uczestniczyliśmy we Mszy św. w Katedrze Apostołów Piotra i Pawła, a po niej zwiedzaliśmy górny i dolny Tallin m.in.: fortyfikacje obronne, baszty, sobór A. Newskiego, ratusz, malownicze średniowieczne uliczki, miejsca obecności polaków, wieże widokowe na panoramę miasta.

5 dnia zwiedzaliśmy pałac Rundale który jest nazywany łotewskim Wersalem. Następnie udaliśmy się do Szawle przez Górę Krzyży do kościoła Franciszkanów na uroczystą Msze św. a po Niej na Górze Krzyży złożyliśmy KRZYŻ – diecezji, parafii i każdego z uczestników pielgrzymki.

6 dnia zwiedzaliśmy Kowno mi..in. Stare Miasto, ruiny zamku oraz Katedrę św. Piotra i Pawła, Stary Rynek i o godzinie 12:00 czasu lokalnego uczestniczyliśmy we Mszy św. łącząc się duchowo z Kamieńską Kolegiatą z okazji 287 rocznicy konsekracji kościoła. Po Mszy św. szczęśliwie powróciliśmy do naszych domów, rodzin i wypełniania woli Pana Boga.

Czas pielgrzymowanie był dla uczestników wielkim przeżyciem duchowym i emocjonalnym. Szczególnie w Szawle gdzie świętowaliśmy na modlitwie uczestników jubileusze małżeńskie i urodziny pokładając nadzieję w Krzyżu Chrystusa. Był to czas na refleksję, odnowę duchową, pogłębienie wiary i rozumienia Kościoła pielgrzymującego. 

PODZIĘKOWANIE

Pani Stanisława – organizator

ks. Mateusz – opieka duchowa

Pani Krystyna – pilot pielgrzymki 

Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne – ARCUS – Pan Janusz

W. Gwiździel – Autokar 

Pan Witold i Pan Andrzej – kierowca 

6 lipiec 2025

Dnia 6 lipca odbyło się przedwakacyjne spotkanie członków Chóru i parafialnego Caritasu. Za nami kolejny piękny rok wspólnego śpiewania.  Z tej okazji spotkaliśmy się na grillu – oczywiście dzięki gościnności Księdza Proboszcza, za co serdecznie dziękujemy! Było pysznie, radośnie i – jak to u nas – nie obyło się bez śmiechu, wspomnień i… spontanicznych popisów wokalnych przy kiełbasce. Teraz czas na zasłużony wakacyjny odpoczynek. Ładujemy baterie, zbieramy nowe inspiracje i wracamy we wrześniu – gotowi na kolejne muzyczne wyzwania.

29 czerwiec 2025

W niedzielę – 29 czerwca – w dzień odpustu parafialnego – śś. Ap. Piotra i Pawła, a jednocześnie święto Kapituły Kolegiackiej Kamieńskiej, uroczystej Sumie odpustowej o godz. 17:00 przewodniczył ks. Bp Diecezjalny Ryszard Kasyna. Podziękowania dla Wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości a parafianom i gościom za obecność. Relację filmową i fotograficzną możemy oglądać na stronie int. Diecezjalnego Radia Głos z Pelplina. Naszemu parafianinowi – p. Jakubowi Pietrzakowi wyrażamy serdeczne podziękowanie za całkowicie bezinteresowne wykonanie miejsca przewodniczenia dla ks. Biskupa. Bóg zapłać.

28 czerwca 2025

28 czerwca na tere­nie naszej para­fii odbył się  Pik­nik Rodzin­ny Domu Pomocy Społecznej im. Św. Anny, któ­ry roz­po­czął się od Mszy św. polo­wej spra­wo­wa­nej przez ks. Pawła Obuchowskiego. Opra­wę muzyczną Mszy św. animował p. organista Michał Leszczyński.

Czerwiec 2025
Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych składamy serdeczne podziękowanie za ofiarowany tegoroczny dar ołtarza – odrestaurowaną po 28 latach naszą zabytkową monstrancję.

Czerwiec 2025

W oktawie Bożego Ciała  Msze św. wieczorne połączone były z Procesjami Eucharystycznymi wokół Kolegiaty.

9 czerwca 2025

Wszystkim parafianom, którzy przyczynili się do uświetnienia Uroczystości Bożego Ciała: za przywiezienie i przyozdobienie zielenią obejścia Kolegiaty; za przygotowane i pięknie udekorowane ołtarze, a również okna w domach i w sklepach na trasie procesji; Policji i Braciom Strażakom za zabezpieczenie trasy procesji, a szczególnie Strażakom z Witkowa, Orzełka i Radzimia za niesienie baldachimu w czasie procesji i w Oktawie Bożego Ciała; wszystkim Członkom Żywego Różańca, niosącym Różaniec i chorągwie; Pani Katechetce, dziewczynkom sypiącym kwiatki i Paniom opiekującymi się tymi dziećmi; Panom Organistom, chórowi parafialnemu, Panu Arkadiuszowi Prieba (trębaczowi) za oprawę muzyczną; Wam Drodzy parafianie szczególnie bardzo licznie uczestniczącym czynnie w procesji eucharystycznej ulicami naszego miasta składamy najserdeczniejsze „Bóg zapłać”. Także serdeczne podziękowanie za przywiezienie brzózek do dekoracji ołtarzy eucharystycznych składamy Panom: Edwardowi Krawczykowi, Mirosławowi Kobus, Grzegorzowi Blejder, Antoniemu Liss – Bóg zapłać.

 

15 czerwca 2025

Dnia 15 czerwca w naszej parafii odbywało się uroczyste przyjęcie dzieci do I‑ wszej Komunii św. podczas Mszy św. o godz. 11:00. Najserdeczniejsze podziękowanie składamy ks. Mateuszowi za całoroczną katechezę i liturgiczne przygotowanie całej dzisiejszej uroczystości. Rodzicom neokomunikantów za piękne dekoracje kwiatowe., a p. Organiście, scholii parafialnej, Pani fletnistce i Panu trębaczowi za organizację oprawy muzycznej – wszystkim serdeczne „Bóg zapłać”. Szczególne podziękowanie składamy także p. Stefani Czapiewskiej również za całoroczne katechezy i za pomoc w bezpośrednim przygotowaniu dzisiejszej Uroczystości – najserdeczniejsze „Bóg zapłać”. Jednocześnie rodzicom dzieci pierwszokomunijnych składamy serdeczne podziękowanie za ofiarowany tegoroczny dar ołtarza – odrestaurowaną po 28 latach naszą zabytkową monstrancję. Bóg zapłać.

1 czerwiec 2025

Młodzież bierzmowana złożyła w darze ołtarza dwa ornaty w kolorze różowym, które są przeznaczone dla kościołów filialnych, a które zostały uroczyście poświęcone w niedzielę 1 czerwca podczas Sumy parafialnej w Kolegiacie.

31 maj 2025

31 maja odbyła się wycieczko – pielgrzymka naszego chóru parafialnego „Petrus et Paulus’’. To był dzień pełen wrażeń! Najpierw odwiedziliśmy urokliwe Chełmno, gdzie spacerowaliśmy klimatycznymi uliczkami i chłonęliśmy atmosferę tego „miasta zakochanych”. W drodze do Torunia zatrzymaliśmy się, by uczcić pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki – zapaliliśmy znicz w miejscu jego porwania. Chwila zadumy dodała naszej wyprawie szczególnego znaczenia. Potem był Toruń – pierniki, gotyk i spacer po pięknym Starym Mieście! A na koniec – punkt kulminacyjny: Msza Święta w kościele św. Antoniego, gdzie nasz chór miał okazję rozbrzmieć w całej okazałości nagrodzony oklaskami zgromadzonych wiernych. Chórowi akompaniował Dominik Rzeźnik, a psalm śpiewała Zuzanna Dobek. Serdeczne podziękowania dla ks. Proboszcza Wojciecha Miszewskiego (pochodzącego z Chojnic) za serdeczne przyjęcie, zaproszenie oraz… kawkę po mszy, która smakowała jak najlepsza nagroda po duchowym wysiłku! I na koniec – wielkie brawa i ukłony dla naszych cudownych organizatorów: Pani Renaty, naszej niezastąpionej Prezes – za to, że trzyma ster w chórze jak kapitan na pełnym morzu nut! Panu Michałowi – naszemu dyrygentowi z pasją, który nie tylko prowadzi chór, ale też trzymał całą ekipę w rytmie od pierwszego do ostatniego przystanku! Mnóstwo śmiechu, wspólnych chwil i muzyki – dziękujemy wszystkim za ten wspaniały dzień!

Angelika Rzeźnik

Maj 2025

26 – 28 maja, w ramach  „Dni Krzyżowych”, w  których Kościół modli się do Boga w różnych potrzebach ludzi, a zwłaszcza o dobre urodzaje i za kraje głodujące sprawowaliśmy Msze św. połączone z procesjami do krzyży i nabożeństwami o urodzaje w poszczególnych miejscowościach naszej parafii.

27 maj 2025

27 maja br., J. Eksc. Ks. Bp dr Arkadiusz Okroj udzielił sakramentu Bierzmowania młodzieży (68. kandydatów) z naszego dekanatu z: Kamienia Kraj., Wałdowa, Zamartego, Ogorzelin, Kęsowa-Jeleńcz i Dąbrówki. Jednocześnie w tym dniu podziękowaliśmy ks. Biskupowi za lata duszpasterzowania w naszej diecezji życząc także  w dniu Urodzin siły i światła Ducha Świętego w diecezji toruńskiej, jako Biskupa Diecezjalnego.  Jednocześnie wszystkim czynnie zaangażowanym, a szczególnie Księżom Wikariuszom, w przygotowanie uroczystości Bierzmowania składamy najserdeczniejsze Bóg zapłać.

Fot. Tomasz Kucharski

24 maj 2024

24 maja, Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Kamieniu Kraj. zorganizował uroczyste obchody Gminnego Dnia Strażaka w Kamieniu Kraj. Uroczysta Msza św. w intencji Strażaków była sprawowana w Kolegiacie, którą  sprawował ks. Mateusz Szumała. Oprawa muzyczna – Orkiestra dęta z Łobżenicy.

8 maja 2025

8 maja 2025 roku, nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym – znak, że wybrano nowego papieża. Cały świat dowiedział się, że nowym Ojcem Świętym został Amerykanin Robert Prevost, który przyjął imię Leon XIV.

3 maja 2025

3 maja w uro­czy­stość NMP Kró­lo­wej Pol­ski była sprawowana uro­czy­sta Msza św.  w inten­cji Ojczy­zny przez  ks. Proboszcza Eugeniusza Peplińskiego, który również wygło­sił homilię w duchu reli­gij­no ‑ patrio­tycz­nym. Na zakoń­cze­nie Mszy św., przed obrazem Pani Jasno­gór­skiej odczy­tano akt mile­nij­ny zakoń­czo­ny odśpie­wa­niem ape­lu jasnogórskiego. W Mszy św. brały udział delegacje i poczty sztandarowe. Oprawę liturgiczną przygotowali kamieńscy harcerze, a muzyczną organista p. Michał Leszczyński  w duecie z p. Małgorzatą Grzelka.

27 kwiecień 2025

Z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego, po wieczornej Mszy św. w kolegiacie odbył się niezwykły  koncert ks. Zbigniewa Gełdona wraz z zespołem promujący nową płytę „Oddaj Mu hołd’’.

27 kwiecień 2025

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Dużej Cerkwicy J. Eksc. Ks. Bp Ryszard Kasyna sprawował uroczystą Mszę św. odpustową ku czci św. Wojciecha, podczas której pobłogosławił odrestaurowane następujące obiekty sakralne: dwa boczne ołtarze, ambonę, konfesjonał, krzyż naścienny, obraz św. Jana Pawła II i nowe ławki wykonane przez p. Wiktora Wenderskiego. W Mszy św. uczestniczył Pan Poseł na Sejm – Bartosz Kownacki. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny pod kier. organisty p. Michała Leszczyńskiego i akompaniamencie p. Dominika Rzeźnika. Serdeczne Bóg zapłać Wszystkim zaangażowanym w odrestaurowanie tych obiektów sakralnych oraz w przygotowanie tej pięknej uroczystości. Serdeczne podziękowania także Radiu Głos z Pelplina za przeprowadzenie transmisji  z tego wydarzenia.  Niedziela Miłosierdzia Bożego to także święto Caritasu. Członkom naszego parafialnego Caritasu składamy życzenia i serdeczne podziękowania za działalność na rzecz parafii.

23 kwietnia 2025

23 kwietnia, w kolegiacie została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Prob. Eugeniusz Peplińskiego w związku ze śmiercią Ojca św. Franciszka w podziękowaniu Bogu za dar Jego życia, działalności i posługi Pasterskiej na rzecz Kościoła Powszechnego oraz o życie wieczne dla Jego duszy.

20 kwietnia 2025

Tradycyjnie w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 w kolegiacie została odprawiona Msza św. rezurekcyjna z procesją wokół kościoła pod przewodnictwem ks. Proboszcza Eugeniusza Peplińskiego. Oprawa muzyczna Mszy św. została przygotowana przez p. organistę i p. Małgorzatę Grzelka. Wszystkim Panom Strażakom, trzymającym wartę honorową przy Grobie Pańskim składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie liturgii całego Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych: Panom Szafarzom Komunii Św., Ministrantom, Lektorom, wszystkim Osobom proklamującym Słowo Boże, Kantorom i Kantorkom . Dzię­ku­je­my również Paniom na filiach za ich pra­ce przy ude­ko­ro­wa­niu kościołów. Wszystkim Parafianom za liczny udział w liturgii Wielkiego Tygodnia. Bóg zapłać.

19 kwietnia 2025

O godz. 20.00 w Kole­gia­cie odby­ła się uroczysta cele­bra­cja Wigi­lii Pas­chal­nej pod przewodnictwem ks. Prob. Eugeniusza Peplińskiego. Opra­wę muzycz­ną animował nasz chó­r para­fial­ny pod kier. p. organisty i akompaniamencie  p. Dominika Rzeźnika. Serdeczne podziękowanie Służbie liturgicznej , Panom Szafarzom, wszystkim proklamującym czytania mszalne oraz śpiewającym psalmy. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim zaangażowanym w przygotowanie liturgii uczestniczącym parafianom.

18 kwietnia 2025

Tego dnia w kole­gia­cie była spra­wo­wa­na Litur­gia Męki Pań­skiej pod prze­wodnictwem ks. Mateusza Szumały. Po zakoń­cze­niu obrzę­dów wiel­ko­piąt­ko­wych nastą­piło prze­nie­sie­nie mon­stran­cji z Naj­święt­szym Sakra­men­tem do Gro­bu Pań­skie­go. O godz. 21:00 odpra­wi­liśmy ostat­nie tego­rocz­ne nabo­żeń­stwo „Gorzkie żale”. Oprawę muzyczną liturgii wielkopiątkowej przygotowała grupa muzyczna w składzie: organista p. Michał Leszczyński, państwo  Ireneusz i Aleksandra Bona oraz p. Małgorzata Grzelka. Wszystkim Panom Strażakom, trzymającym wartę honorową przy Grobie Pańskim składamy serdeczne „Bóg zapłać”. Księżom Wikariuszom i wspólnocie modlitewnej „Kamień z serca” składamy najserdeczniejsze Bóg zapłać za dekoracje tegorocznego Grobu Pańskiego. Bóg zapłać.

17 kwietnia 2025

W Wiel­ki Czwar­tek – na pamiąt­kę Wie­cze­rzy Pań­skiej i usta­no­wie­nia Sakra­men­tów Eucha­ry­stii i Kapłań­stwa w Kole­gia­cie była spra­wo­wa­na uro­czy­sta, kon­ce­le­bro­wa­na Msza św. pod prze­wod­nic­twem ks. Pro­bosz­cza Euge­niu­sza Pepliń­skie­go. Z okazji Święta Kapłańskiego gru­py  i delegacje para­fial­ne zło­ży­ły życze­nia i kwia­ty Kapła­nom naszej parafii. Oprawę muzyczną liturgii przygotował p. organista wraz z przedstawicielami młodzieży: Piotrem Pawlakiem i Zuzanną Dobek. Serdeczne podziękowania za udział: Służbie liturgicznej, Panom szafarzom, Harcerzom oraz wszystkim zaangażowanym w przygotowanie okolicznościowej dekoracji ołtarza i  ciemnicy.

13 kwietnia 2025

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia grupa młodzieży z naszego Dekanatu udała się na obchodzi Diecezjalnego Dnia Młodzieży,  które jak co roku odbywały się w Kościerzynie. Udało się zebrać ponad 50 osób z czterech parafii dekanatu Kamieńskiego. Przewodnikiem wyjazdu był ks. Paweł Obuchowski. W ramach spotkania każdy uczestnik otrzymał glinianą rybkę z imieniem Jezus, będącą znakiem pielgrzymki nadziei, w nawiązaniu do roku Jubileuszowego.

13 kwiecień 2025

W niedzielę, zwaną Palmową, przed Sumą Parafialną odbyła się procesja z palmami, wokół Kolegiaty poprowadzona przez ks. Mateusza Szumałe. Podczas każdej Mszy św. był sprawowany obrzęd poświęcenia palm. Palmy można było zakupić od Członków Caritasu przed naszymi świątyniami. W tym dniu zostały także poświęcone książeczki do nabożeństwa dzieciom przygotowującym się do I Komunii św.

11 kwiecień 2025

W piątek 11 kwietnia ulicami Kamienia Kraj. przeszła Droga Krzyżowa poprowadzona przez ks. Mateusza Szumałe . Wszyst­kim para­fianom, któ­rzy bra­li udział w tego­rocz­nej Dro­dze Krzy­żo­wej uli­ca­mi nasze­go mia­sta, a szcze­gól­nie tym wszyst­kim, któ­rzy czyn­nie dźwi­ga­li krzyż na tra­sie – skła­da­my naj­ser­decz­niej­sze „Bóg zapłać”. Rów­nież ser­decz­ne podzię­ko­wa­nie skła­da­my Panom Stra­ża­kom i Panom Poli­cjan­tom za pro­fe­sjo­nal­ne zabez­pie­cze­nie tra­sy pro­ce­sji Para­fial­nej Dro­gi Krzy­żo­wej, oraz kamieńskim Harcerzom i Chórowi parafialnemu. Wszystkim serdeczne „Bóg zapłać’’.

Kwiecień 2025

2 kwietnia, przypadała 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. W tym dniu, w godzinę śmierci św. Papieża, o godz. 21:37 zostały włączone dzwony w naszych kościołach. Natomiast w I Czwartek m‑ca, tj. 3 kwietnia o godz. 19:00 w Kolegiacie odbyło się czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem z kapłanami naszego dekanatu w duchu wdzięczności za życie i pontyfikat naszego Wielkiego Rodaka. Z tej okazji w kolegiacie przygotowano też okolicznościową dekorację.

Marzec 2025

W dniach  5 – 9 marca, od środy popielcowej do I Niedzieli Wlk. Postu odbywały się w naszej parafii Rekolekcje Parafialne.  Rekolekcje prowadził dyrektor Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej „Radia Głos” – ks. mgr lic. Zbigniew Gełdon.

Marzec 2025

Dekoracje wielkopostne w kolegiacie i kościołach filialnych. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim Osobom zaangażowanym w przygotowanie.

27 lutego 2025

Dnia 27 lutego w naszej parafii odbyły się warsztaty i prelekcja dla katechetów świeckich i kapłanów uczących w dekanacie Kamieńskim. Spotkanie prowadził ks. dr Łukasz Simiński – diecezjalny duszpasterz Nauczycieli i Wychowawców.

26 stycznia 2025

Dnia 26 stycznia w sali „Betania’’ przy kolegiacie odbył się III Przegląd Kolęd i piosenek świątecznych „Dzieciątku małemu śpiewajmy’’ organizowanego przez naszą Parafię, w którym kolędy i piosenki świąteczne prezentowali: soliści, duety, zespoły, schole, chóry z Kamienia Krajeńskiego, Dąbrówki, Zamartego, Wałdowa, Sępólna Kraj., Nowej Wsi, Ogorzelin, Chojnic. Uroczystego otwarcia przeglądu i wręczenia pamiątkowych dyplomów uczestnikom dokonał ks. Prałat Eugeniusz Pepliński – Proboszcz parafii i Dziekan dekanatu kamieńskiego. Przegląd prowadziła p. Aleksandra Bona, a nad sprzętem czuwał p. Ireneusz Bona. Dla wszystkich uczestników został też przygotowany słodki poczęstunek, kawa i herbata, napoje. Serdeczne podziękowania składamy wszystkim , którzy zaangażowali się w organizację  naszego przeglądu: p. Aleksandrze i Ireneuszowi Bona, p. Michałowi Leszczyńskiemu, Członkom parafialnego oddziału „Caritas’’, Członkom naszego parafialnego chóru. Dziękujemy też sponsorowi napojów p. Tybura. Kapłanom dekanatu za ogłoszenia i informacje o przeglądzie. Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich wykonawców, opiekunów i rodziców, którzy przygotowali uczestników do występów. Dziękujemy wszystkim za udział w naszym  tegorocznym spotkaniu z kolędą i zapraszamy za rok.

Styczeń 2025

W dniach 2 – 22 stycznia odbywały się w naszej parafii wizyty duszpasterskie, czyli kolędy. W niedzielę, 26 stycznia Sumę parafialną sprawowaliśmy jako Mszę św. dziękczynną, serdecznie dziękując Wszystkim Parafianom za przyjęcie nas, podczas kolędy, w swoich domach i za składane ofiary kolędowe. Wszystkim jeszcze raz serdeczne Bóg zapłać.

19 stycznia 2025

Pomoc dla dzieci z Demokratycznej Republiki Konga.

Dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w zbiórce pieniędzy na rzecz dzieci z Demokratycznej Republiki Konga, organizowanej w ramach akcji „Kolędników Misyjnych’’ pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego.

Zuchy i harcerze 3 Kamieńskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Sokoły’’ z pełnym zaangażowaniem włączyli się w tę szlachetną inicjatywę, wykazując się ogromnym sercem i solidarnością. Dziękujemy za wasze poświęcenie, czas oraz wszystkie zebrane fundusze, które pomogą w zapewnieniu lepszego życia dzieciom w Kongo – potrzebującym wsparcia, edukacji i podstawowych środków do życia.

12 stycznia 2025

W Niedzielę Chrztu Pańskiego oprawę muzyczną sumy parafialnej przygotował zespół w składzie: p. Ireneusz Bona, p. Aleksandra Bona i p. Małgorzata Grzelka. Serdeczne Bóg zapłać.

6 stycznia 2025

W Uroczystość Objawienia Pańskiego w naszej Kolegiacie obyła się adoracja żłobka, połączona z wspólnym śpiewaniem kolęd. Inicjatorką tego była nasza Parafianka wraz z zaprzyjaźnionymi członkami scholi z Bydgoszczy. Do kościoła przybyła spora grupa Parafian, a ostatnia kolęda została wykonana przy zaangażowaniu dzieci, które włączyły się przez grę na dzwoneczkach i innych perkusjonaliach.

 6 stycznia 2025 

Orszak Trzech Króli „Kłaniajcie się królowie” – Orzełek 2025r.

W  Uroczystość Objawienia Pańskiego w wielu miastach i wsiach w Polsce odbywają się Orszaki Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej. To wspólna i radosna wędrówka wraz z “Trzema” Królami do stajenki, aby pokłonić się Jezusowi, Zbawicielowi świata. Przede wszystkim to manifestacja wiary i wyraz przywiązania do wartości chrześcijańskich i wspólne rodzinne spędzenie czasu w radosnej atmosferze.

Dnia 6 stycznia również w Orzełku przynależącym od wiek wieków do parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim: dzięki inicjatywie działania wspólnoty lokalnej społeczności; OSP ORZEŁEK, KGWORZELSKIE DZIOŁCHY, po raz III odbył się ORZELSKI ORSZAK. Rodziny, sąsiedzi, organizacje, niezwykli ludzie – poczynając od małych dzieci, a kończąc na zacnych seniorach tworzyli i towarzyszyli w tym wielkim wydarzeniu.

Przemarsz rozpoczęto od przypomnienia historii święta przez (red. p. Stefania Czapiewska) i odczytania Ewangelii przez dziekana dekanatu: ks. Proboszcza Eugeniusza Peplińskiego.

Na czele ORSZAKU, za sztandarami i gwiazdą, prowadzeni przez jeźdźców na koniach, Aniołków i Pastuszków podążali Trzej Królowie. Tuż za nimi w koronach na głowie, śpiewnikach w ręku i śpiewem na ustach uczestnicy “Orzelskiego Orszaku”. Uroczysty korowód przemaszerował, docierając do stajenki, gdzie czekała Święta Rodzina i „żywa szopka”. Uczestnicy obejrzeli Jasełka przygotowane przez mieszkańców i włączyli się do wspólnego śpiewu kolęd.

Na każdego czekała gorąca kawa/herbata i słodkie wypieki przygotowane przez „Orzelskie  Dziołchy”. Przy ognisku można było upiec i zjeść pyszną kiełbaskę z pajdą chleba. Choć aura sprawiła nam psikusa i była niezbyt przyjazna, to było Wielu, dla których taki Orszak był niepowtarzalnym wyzwaniem, na który czekali cały rok. (a w taką pogodę nie jest łatwo ruszyć się z miejsca często wygodnego, bezpiecznego i cieplutkiego miejsca w “nieznane”).

Serca Wszystkich Uczestników promieniowały radością i życzliwością.

Gościom, licznie zgromadzonym mieszkańcom wsi i Gminy serdecznie dziękujemy za przybycie i włączenie się do Orzelskiego Orszaku.

Zapraszamy za rok!

 Inicjator i Koordynator “Orzelskiego Orszaku” – Stefania Czapiewska

6 stycznia 2025

W święto Objawienia Pańskiego, w Domu Zakonnym Sióstr Elżbietanek odbyły się odwiedziny duszpasterskie „kolęda’’ pod przewodnictwem: proboszcza ks.Eugeniusza Peplińskiego i księży wikariuszy.

6 stycznia 2025

W uroczystość Objawienia Pańskiego, w związku z niesprzyjającą pogodą w tym roku nie odbyło się uroczyste wniesienie “Trzech Króli”. Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem ks. Proboszcza Eugeniusza Peplińskiego rozpoczęła się od uroczystego wejścia Trzech Króli wraz z kapłanem i służbą liturgiczną ołtarza i udział ich w czasie Mszy św. Oprawę muzyczną animowała schola “HOSANNA“pod kier. p. organisty- Michała Leszczyńskiego.