Ogłoszenia duszpasterskie Niedziela Palmowa, 29 marca 2026 r.

  1. Dzisiaj przed każdą Mszą św. odbywa się obrzęd poświęcenia palm, a przed Sumą parafialną w Kamieniu Krajeńskim, nastąpi procesja z palmami wokół Kolegiaty.

  2. W tym tygodniu jeszcze słuchamy spowiedzi św. wielkanocnej: dzisiaj w Zamartem i Obkasie, w Wlk. Poniedziałek w Dąbrówce, w Wlk. Wtorek w Ogorzelinach i w Wlk. Kloni.

  1. Za dzisiejsze ofiary złożone podczas kolekty przeznaczonej na zakup kwiatów do Grobu Pańskiego i dekoracji kwiatowej naszych kościołów wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne „Bóg zapłać”.

  2. W Wielki Poniedziałek ks. Brunon odwiedzać będzie zgłoszonych chorych do spowiedzi i Komunii św. świątecznej w godz. 10:00 – 14:00.

  3. Wszystkim parafianom, którzy brali udział w tegorocznej Drodze Krzyżowej ulicami naszego miasta, a szczególnie tym wszystkim, którzy czynnie dźwigali krzyż na trasie – składamy najserdeczniejsze „Bóg zapłać”. Również serdeczne podziękowanie składamy Panom Strażakom i Panom Policjantom za profesjonalne zabezpieczenie trasy procesji Parafialnej Drogi Krzyżowej. Dziękujemy!

T R I D U U M P A S C H A L N E

WIELKI CZWARTEK WIECZERZY PAŃSKIEJ

W Wielki Czwartek uroczystą koncelebrowaną Mszę św. na pamiątkę Wieczerzy Pańskiej i ustanowienia Sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa będziemy sprawowali wyłącznie w Kolegiacie o godz. 18:00 podczas, której Komunię św. wszystkim wiernym udzielimy pod dwiema postaciami – Ciała i Krwi Pańskiej.

Po Mszy św. nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Kaplicy Przechowania – tzw. Ciemnicy.

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ

W tym dniu obowiązuje post ilościowy tzw. ścisły, nazywany świętym postem paschalnymwstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Liturgię Męki Pańskiej rozpoczniemy w Kolegiacie o godz. 18:00. Po zakończeniu obrzędów wielkopiątkowych nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Również w Wielki Piątek o godz. 21:00 odprawimy ostatnie tegoroczne nabożeństwo „GORZKIE ŻALE”, i rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego.

WIELKA SOBOTA

W tym dniu nie ma obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i postu ilościowego tzw. ścisłego, ale zaleca się je jednak jako przygotowanie do świątecznego posiłku z pobłogosławionych pokarmów.

Tradycyjne święcenie pokarmów na stół wielkanocny w Kolegiacie odbędzie się o godz. 12:00 i 17:00, ponadto: w Orzełku i Małej Cerkwicy o godz.10:00; w Radzimiu i Witkowie o godz.10:30; w Dąbrowie i Dużej Cerkwicy o godz.11:00.

Okazja do spowiedzi św. w Kolegiacie jeszcze tylko w: Wlk. Czwartek, Wlk. Piątek i Wlk. Sobotę w godz. 17:00 – 17:45.

WIGILIA PASCHALNAWIELKĄ NOC

Obrzędy wigilijne rozpoczniemy w Kolegiacie o godz. 20:00. Na odnowienie przyrzeczeń Chrztu św. i Liturgię Światła proszę przynieść do kościoła świece.

Wszystkich parafian zapraszamy do licznego udziału we wszystkich ceremoniach Świętego TRIDUUM PASCHALNEGO.

Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy i w Grobie Pańskim trwać będzie w godz. 8:00 – 20:00,

ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego PROCESJAMSZA ŚW. REZUREKCYJNA rozpoczną się w Kolegiacie o godz. 6.00. Następne Msze św. będą sprawowane o godz. 9:30, 11:00 i 18:00, w DPS „na górce” o godz. 7:30, a na filiach wg porządku niedzielnego.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będą sprawowane we wszystkich kościołach wg porządku niedzielnego, a kolekta w tym dniu tradycyjnie jest przeznaczona na rzecz KUL. W DPS Mszy św. nie będzie.

6. Uprzejmie prosimy, aby do Wlk. Wtorku przynieść do zakrystii kościoła ofiary zebrane do skarbonek „Jałmużna wielkopostna”, a dzieci i młodzież proszę złożyć u p. Katechetki. W Wlk. Czwartek zawozimy te ofiary do siedziby Caritas w Pelplinie.

7. W zakrystiach kościołów proszę odebrać prenumerowane czasopisma religijne. Ponadto w Kolegiacie są jeszcze do nabycia małe „Paschliki” w cenie 8 zł. za świecę.

8. S. Karolinie wyrażam serdeczne podziękowanie za przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Bóg zapłać.

9. Wyrażam podziękowanie Panom grabarzom – pp. Andrzejowi Szylka i Krzysztofowi Deja za dotychczasową współpracę. Bóg zapłać. Od dzisiaj nowym grabarzem jest p. Tomasz Kuchta, któremu życzymy dużo wytrwałości. Szczęść Boże.